Menu Zamknij

Badania kliniczne w czasie pandemii COVID-19

20 listopada odbyła się konferencja online „ Badania kliniczne w czasie pandemii COVID-19”, zorganizowana przez Stowarzyszenie GCPpl. Agnieszka Skoczylas, Prezes POLCRO prezentowała jeden z tematów – „COVID-19 – aktualna sytuacja i prognozy na najbliższe miesiące, status komercyjnych badań klinicznych”. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją wzbogaconą o Appendix. Poniżej dodatkowa informacja od autorki prezentacji:

Szanowni Państwo! Minęło zaledwie kilka dni od mojej prezentacji w trakcie konferencji online zorganizowanej przez GCPpl, a już wymaga ona uzupełnienia o dodatkowe informacje:
  • 21 listopada firma Regeneron uzyskała warunkową zgodę na stosowanie REGN-COV2 w leczeniu pacjentów ambulatoryjnych z COVID-19 o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, u których występuje wysokie ryzyko progresji do ciężkiego COVID-19 lub hospitalizacji.
  • po przedstawieniu analizy danych dotyczących 164 pacjentów, którzy po przyjęciu szczepionki firmy Pfizer/ BioNTech lub placebo zachorowali na COVID-19 i potwierdzeniu 95% skuteczności szczepionki, firmy wystąpiły 20 listopada z wnioskiem o warunkową zgodę FDA na stosowanie ich szczepionki.
  • 23 listopada firmy AstraZeneca i Oxford ogłosiły, że na podstawie analizy 131 przypadków COVID-19 w badaniach w Wielkiej Brytanii i Brazylii, szczepionka ma 90% skuteczności w przypadku zastosowania dwóch dawek z drugą dawka pomniejszoną. W przypadku dwóch standardowych dawek szczepionki, odnotowano 62% skuteczności.
  • 24 listopada firma Gamaleya Research Institute potwierdziła skuteczność szczepionki Sputnik V po analizie już nie 20 a 39 osób, które po przyjęciu szczepionki lub placebo zachorowały na COVID-19.
  • Kolejne firmy rozpoczęły fazę 2/3 lub 3 badań nad szczepionkami przeciw COVID-19 – Medicago/ GSK i Anhui Zhifei Longcom/ Chinese Academy of Medical Sciences (obie szczepionki zostały opracowane na bazie białek wirusa).
  • Firma Vector Institute z Rosji nadal nie rozpoczęła 3 fazy badań nad szczepionką EpiVacCorona, która została w październiku zatwierdzona przez rosyjski organ nadzoru medycznego.

 

Kolejne informacje zbierzemy dla Państwa i opublikujemy w najbliższym Newsletterze POLCRO.
 
Zapraszamy do lektury!